آب و هوا (۱۱۶-۰۱۰)

در زبان انگلیسی در گفتمان های تخصصی مرتبط با علم هواشناسی با دو کلمه ی پرکاربرد سر و کار داریم که از کاربرد متداولشان در زبان های طبیعی متفاوت هستند: کلمات weather و climate. کلمه ی weather به معنی «وضع هوا» و کلمه ی climate به معنی اقلیم و یا عبارت آشناتر «آب و هوا»ست. نگارنده برای کلمه ی نخست از عبارت وضع هوا و برای دومی از عبارت آب و هوا در این نوشتار استفاده می کند.

این دو عبارت به دو مفهوم کاملا متفاوت از هم دلالت دارند:

یک) وضع هوا یعنی اینکه مثلا دیروز آفتابی بود، امروز ابری است و فردا بارانی خواهد شد. این پیش بینی وضع هوا یک مسئله ی نه چندان دقیق است و با عنایت به ذات پدیده های جوی که از اساس آشوبناک هستند، مسئله ی پیش بینی وضع هوا کار چندان دقیقی نبوده و طبق اثر پروانه ای کوچک ترین فاکتور ملاحظه نشده ای، می تواند نتیجه ی پیش بینی ها را دگرگون کند و از همین روست که ما پیش بینی هوای دو هفته ی دیگر را نخواهیم داشت.

دو) اما آب و هوا اینگونه نیست. آب و هوا عملا میانگین همان مسئله ی وضع هوا در بازه های طولانی است. مقوله ی آب و هوا و تغییرات آن مبتنی بر روش های علمی و مطالعات بلندمدت، امری کاملا پیش بینی پذیر است. اینکه امروزه می گوئیم که بعلت پدیده ی گلخانه ای، آب و هوا و اقلیم در حال تغییر بوده و مثلا صد سال آینده دمای کره ی زمین بطور میانگین به این مقدار می رسد، این روند یک روند کاملا پیش بینی پذیر و در نتیجه ی آن قابل پیشگیری است.

نکته: رسالت علم پیش بینی روند اتفاقات است، نه پیش بینی خودِ اتفاقات.

۱۲۲۸۶

2 دیدگاه برای “آب و هوا (۱۱۶-۰۱۰)

 1. درود بر شما جناب دی داد
  مطلب را خلاصه وار خیلی خوب توضیح داده اید در تکمیل فرمایشات شما به چند نکته درباره ی تفاوت هواشناسی و اقلیم اشاره می کنم.
  ۱٫ هواشناسی، هوا؛ ولی اقلیم شناسی، آب وهوا را شناسائی می کند.
  ۲٫ هواشناسی وضعیت جوی را برای یک لحظه بررسی می نماید؛ ولی اقلیم شناسی به تفاوت های آب وهوائی مکان ها ی مختلف می پردازد.
  ۳٫ هدفِ هواشناسی شناخت اتمسفرو تغییرات آن است؛ ولی دراقلیم شناسی سعی می شود با شناخت آب وهوای هرمنطقه تاثیرآب وهوائی آن روی فعالیت های انسانی مشخص شود.
  ۴٫ هواشناسی وضعیت هوارا درکوتاه مدت پیش بینی می کند؛ ولی اقلیم شناسی پدیدآمدن آب وهوای خاصی رادرمکانی خاص پیش بینی می کند.
  ۵٫ ابزارِشناسائی هواشناسی اصول وقوانین ومدل های فیزیکی ودینامیکی است؛ ولی ابزاراقلیم شناسی افزون براصول علم هواشناسی اصول ومفاهیم جغرافیائی نیز است.
  پاینده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *