کمند وسواس (۰۲۸-۰۱۱)

کمند وسواس کمندی طویل و قدرتمند است که خود را سفت و سخت به دور چیزهای گوناگون می پیچد. این ساده اندیشی است که گمان کنیم وسواس فقط موضوعاتی محدود را آماج حملات خود قرار می دهد، بلکه برای آنکس که از اختلال وسواس در رنج است (چه این اختلال روان رنجوری OCD باشد و یا اختلال شخصیتی OCPD)، این خطر وجود دارد که او به هر چیزی حالت وسواسی پیدا کند.

مثلا این امکان وجود دارد که او بخواهد نسبت به دیدن و یا ندیدن چیزها حالت کنترلگری پیدا کرده و یا اینکه تنفس خود را تماما منظم کند؛ نحوه ی راه رفتن خود را به دقت منظم ساخته و یا اینکه طرز نشستن خود را تماما در تمامی حالات تحت کنترل درآورد.

این کمند وسواس است که در مثال فوق (وسواس نظم) خود را به هر جزیی از وجود هستی آدمی رسانده و دور آن می پیچد. حملات وسواس دقیقا به این دست موقعیت ها اشاره دارند، موقعیت هایی که در آن کمند وسواس همچون رشته هایی هرز به دور تمامی جنبه های زندگی فکری، گفتاری و رفتاری فرد پیچیده و او را زمینگیر می کند.

حملات وسواس بنا بر ماهیت و ذاتشان دقیقا همچون حملات اضطرابی می توانند که زمینگیرکننده شوند جوریکه فرد قادر به انجام هیچ کار دیگری نبوده و بنحویکه هر چقدر برای پالایش خود از استرس ها تلاش بیشتری می کند، بیشتر گرفتار آن ها خواهد شد.

اگر وضعیت های کمالخواهی ما به ترتیب وضعیت های رسمی، نیمه رسمی و غیررسمی باشند، وضعیت چهارم وضعیتی است که آن فرد تماما کمال هراس شده و دیگر در مسیر بهتر شدن ذاتی گام بر نمی دارد. کمند وسواس همچون خیلی از اتفاقات ریز و درشت در زندگی قادر است که فرد را در وضعیت چهارمِ «بی کمالی» قرار دهد…

۱۲۵۳۵

2 دیدگاه برای “کمند وسواس (۰۲۸-۰۱۱)

 1. سلام؛
  درمان وسواس چگونه است؟دارو درمانى،گفتاردرمانى
  تمرین درجهت خلاف اضطراب ناشى ازوسواس؟چطور؟
  مشاهده مى کنیم،افراد وسواسى کارهیچکس راقبول
  ندارند،پارى وقت ها یک جور ترس(فوبیا)را درآن ها
  میتوان دید،مثلاً همین کرونا ونظافتى که باید رعایت شود،به گونه اى رفتار مى کنند که هم براى خودشان
  عذاب آور است هم اطرافیان را آزار میدهد.
  سپاسگزارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *