در ستایش طبیعت (۲۸۵-۰۰۹)

قدرت مطلق در دستان طبیعت است. اگر قرار باشد که چیزی در زیرمجموعه ی طبیعت رقم بخورد، رقم خواهد خورد و هیچ چیز جلودار آن نخواهد بود و همچنین اگر قرار باشد که چیزی در بستره ی این طبیعتِ قادر متعال رقم نخورد، به هیچ طریقی نمی توان که آن را مجبور به رخ دادن نمود.

طبیعت همه-چیز است. طبیعت و تمامی جنبه های آن برحق هستند. همان حقیقتی که در نوازش مادر و فرزند است در جنگ و جدال بین جانور خورنده و جانور خوراک نیز هست. گل و خار به یک میزان حقیقی اند و این حقیقت را از سر طبیعی بودن خود می ستانند. به غیر از صدای طبیعت، هر صدایی وِزوِزی گنگ و گوشخراش است. تنها صدای طبیعت است که شنیدن دارد.

آگاهی انسان نمی بایست که او را در مقابل جریان طبیعت قرار دهد. این آگاهی محصول تکوین این طبیعت است و می توان آن را یک طبیعتِ به اوج رسیده دانست. من آگاهی انسان را همراستا با نهاد طبیعت می دانم و اگر این آگاهی بشکل درستی بجنبد، خیرِ موجودِ آگاه و خیرِ طبیعت توامان تضمین شده خواهد بود. مرجع اول و آخر همه چیز، خودِ طبیعت است.

طبیعت همه-چیز است و چیزی جز طبیعت معنا ندارد. طبیعت داستان زندگی ها و مرگ هاست. آمدن ها و رفتن هاست. بودن ها و نبودن هاست و در یک کلام چیزها و ناچیزهاست. انسان لازم است که ساز خود را با طبیعت واقعی خود کوک کند، زیرا هر آنچه که طبیعی است، برحق نیز هست.

دی‌داد

۱۲۱۰۱

2 دیدگاه برای “در ستایش طبیعت (۲۸۵-۰۰۹)

  1. تنها صدای طبیعت است که شنیدن دارد.
    ممنون بابت صدای دی‌داد که ما را متوجه صدای طبیعت میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *