تقدیم به انسان ها (۰۷۲-۰۰۹)

من در هجده سال گذشته تقریبا هشتاد درصد تمامی وقت، انرژی و حتی دارایی های مالی خود را بشکل کاملا رایگان مصروف پژوهش فلسفی – علمی کرده و بیش از یک میلیون واژه مکتوبات خلق کرده ام تا حتی شده یک اینچ مردم کشورم را به جلو ببرم، بعد شاهدم که مردکی نادان و مولتی-میلیاردر حقوق یک هفته ی کارگر نیازمند خود را با هزار مدل ترفند از چنگش در می آورد و نزد خود احساس خرسندی هم می کند!

با دیدن این رویداد با خودم می گویم راه من درست بوده است یا راه آن مردک نادان؟!

فردی همچون ماری کوری با آن همه سختی ها و مصائب زندگی عمری را وقف پژوهش علمی می کند و سر آخر جان گرانبهای خویش را در این راه از دست داده و شهید راه علم می گردد، بعد شاهدیم که وحشیانی زورگو در اقصی نقاط جهان انواع و اقسام بمب های کوچک و بزرگ را بر سر ملت ها خراب می کنند تا سهم بیشتری را از زمین های لعنتی این پهنه ی خاکی تصاحب کنند.

با دیدن این رویدادها با خودم می گویم، راه ماری درست بوده است یا راه آن خونخواران پلید؟!

اما علیرغم همه ی این موارد، بگمانم از دیدن رذالت های آدمی نبایستی که زیاد غصه خورد، بلکه فقط می بایست که به راه حل فکر کرد. انسانی که خود را وقف انسانیت کرده است، هرگز نبایستی که دیگر آدمیان را نفرین کند، دقیقا همچون یک میکروبیولوژیست مدفوع شناس که نمونه های دفعی را با جدیت و حتی شور و شوق وصف ناشدنی مطالعه کرده تا کرمک ها و ایرادات آن ها را بیابد، آنکس که وقف انسانیت است باید با همین دید به رذالت های آدمیان نگاه کند.

۱۱۸۵۶

3 دیدگاه برای “تقدیم به انسان ها (۰۷۲-۰۰۹)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *