شوک خیابان ها (۱۰۵-۰۰۸)

همواره از کودکی مواجهه با یک سری از وقایع در بستر خیابان ها، محل بهت و حتی می توانم بگویم که وحشت من بوده اند. انسان ها به زیست-جهان های مختلفی تعلق دارند. این زیست-جهان ها مناسباتی دارند که بعضا از زمین تا آسمان با یکدیگر فرق می کنند. وقتی تو به جهانی تعلق داری، عمدتا دیگرانی را ملاقات کرده و حتی بر می گزینی که آن ها نیز به درجاتی به همان سپهر متعلق هستند؛ اما بستر خیابان این روند را شدیدا به هم می زند.

خیابان جایی است که تو در ارتباط با آنانی قرار می گیری که شاید در زندگی شخصی ات، هرگز و هرگز شانس ملاقات ایشان را نداشته ای. از این روست که من بر این باورم که تجربه ی بودن در خیابان می تواند محل نوعی شوک باشد، شوکی که من آن را شوک خیابان ها می نامم.

دیدن انسان های بغایت فقیر، انسان هایی آسیب دیده و بی خانمان با معلولیت های جدی جسمانی و یا ذهنی – روانی، انسان هایی با ویژگی های اغراق آمیز: مثلا خیلی چاق، خیلی لاغر، خیلی بلند، خیلی کوتاه، خیلی زشت خیلی زیبا، خیلی خوب، خیلی بد و… این ها همه تجربیات خیابان ها هستند.

از همان کودکی، این تضادها تحت لوای شوک خیابان ها، با نوعی ترس و دلهره برای من در هم آمیخته و بدین شکل خیابان را در نظرم پدیده ای توامان جذاب و ترسناک جا انداخته اند. داشتن همزمان کیفیات جذابیت و ترسناک بودگی است که خیابان را برایم جایی اسرارآمیز به تصویر می کشد؛ اسراری که هر آینه آدمی را در شوک فرو می برند…

2 دیدگاه برای “شوک خیابان ها (۱۰۵-۰۰۸)

  1. با سلام
    همینطور هست که میگی و از خیابان بیشتر این www هست که خیلی گسترده تر و متنوع تر از خیابان نشانگر چیزهای متفاوت به ماست .
    خیابان زمان حال رو به ما نشون میده که همون زمان حال بودنش خیلی مهمه و www گذشته و حال و احتمالا آینده رو نشون میده ولی خیابان چون زنده هست و مجازی نیست خیلی تاثیر گذارتره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.