فیزیک (۲۷۴-۰۰۷)

(گیتیک)

روزی به یکی از ….. که پسر بچه ای ۱۳ ساله بود، گفتم که من دوستی فیزیکدان دارم؛ او بلافاصله پرسید: “آیا در ایران ما اصلا فیزیکدان داریم؟!” بلی! این است فاجعه! یک نوجوان ایرانی اصلا نمی تواند قایل به حضور یک فیزیکدان در ایران باشد.

در دانشگاه های ما (که شاید نتوان آن ها را دانشگاه نامید) افرادی فیزیک می خوانند که در رشته های مهندسی پذیرفته نشده اند. در جامعه ی ما کسی که فیزیک خوانده است، می بایست فقط شغل معلمی دبیرستان را برگزیند. پس در این جامعه نمی توان انتظاری بیش از این داشت. این مرگ فیزیک است. من می توانم بگویم در ایران فیزیک مرده است.

در دنیای امروز فیزیک را بعنوان شاهِ علوم پذیرفته اند. گآوس می گفت که ریاضیات ملکه ی علوم است. از نظر من نیز فیزیک شاه علوم است. فیزیک نوه ی دختری فلسفه است. نوه ای که مادرش فلسفه ی علم فیزیک است. دنیای امروز بمدد این دختربچه ی شیطون، روزگار خوش و شادی را از سر می گذراند. پس به امید روزی که این دختربچه، خود به مادر بالغی مبدل گردد…

3 دیدگاه برای “فیزیک (۲۷۴-۰۰۷)

  1. و به این امید که این بلوغ،صورت زیبای خود را در این کشور نیز رونمایاند….

  2. درود بر شما جناب دی داد
    تکمله ای که خواستم به متنتان بیفزایم این بود که میتوان گفت تقریبا ٨٠% پذیرفته شدگان این رشته بخاطر عدم قبولی در رشته های مهندسی به این رشته رو میاورند, اما عده ای نیز هستند که با علاقه و استعدادی که دارند به سوی این رشته (سخت و پرزحمت) می ایند و ادامه تحصیل میدهند و گاها بسیار در سطح خود سرامد و موفق نیز هستند, منتها عاقب کار این دسته نیز مانند گروه اول خواهد بود یا کمی بالاتر (استادی و…) و یا سفر به خارج از کشور. علت هم عدم دیده شدن و حمایت های مسولین از رشته های علوم پایست. میتوان گفت این رشته همانند مادربزرگ خود و یا حتی بیشتر مهجور مانده است .
    اضافه کنم که بنده حقیر نیز فیزیک خوان ناچیزی هستم که بخاطر همان مسایلی که عرض کردیدو… درحال تغییر گرایش.(اکثر دانشجویان کارشناسی فیزیک در مقطع ارشد یا ادامه نمیدهند یا تغییر رشته به سایر رشته های مرتبط میدهند)
    عذر میخواهم از طولانی شدن مطلب, سخن بسیار است و فرصت کم.
    موفق باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.